CTS2F-1R8J
Central Technologies
Product No:
CTS2F-1R8J
Description:
1.8UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 38 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.08 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 103MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz