CTS2F-272K
Central Technologies
Product No:
CTS2F-272K
Description:
2700UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 55 @ 250kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.331" L (3.30mm x 8.40mm)
DC Resistance (DCR) 42Ohm Max
Current Rating (Amps) 75 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 2.4MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 kHz