CTS3F-100J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-100J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTS3F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 49 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 220 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 46MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz