CTS3F-104J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-104J
Description:
1000UH AXIAL SHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 18 @ 79kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 100 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 678Ohm Max
Current Rating (Amps) 11 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 110kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 79 kHz