CTS3F-183K
Central Technologies
Product No:
CTS3F-183K
Description:
18000UH AXIAL SHIELDD INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 30 @ 79kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 175Ohm Max
Current Rating (Amps) 21 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 280kHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 79 kHz