CTS3F-1R8J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-1R8J
Description:
1.8UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 43 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 775 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 105MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz