CTS3F-271J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-271J
Description:
270UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 60 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 5.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 115 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz