CTS3F-330K
Central Technologies
Product No:
CTS3F-330K
Description:
33UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 33 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Current Rating (Amps) 240 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 34MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz