CTS3F-331K
Central Technologies
Product No:
CTS3F-331K
Description:
330UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 54 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 330 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 6.4Ohm Max
Current Rating (Amps) 110 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 6.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz