CTS3F-3R9J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-3R9J
Description:
3.9UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 44 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 3.9 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 75MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz