CTS3F-821J
Central Technologies
Product No:
CTS3F-821J
Description:
820UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 57 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 820 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 13Ohm Max
Current Rating (Amps) 80 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 4.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz