CTS3F-8R2K
Central Technologies
Product No:
CTS3F-8R2K
Description:
8.2UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 50 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.409" L (4.06mm x 10.40mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 250 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 50MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz