CTS4F-271K
Central Technologies
Product No:
CTS4F-271K
Description:
270UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 4.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 231 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) 70mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz