CTS4F-472K
Central Technologies
Product No:
CTS4F-472K
Description:
4700UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 4.7 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 51Ohm Max
Current Rating (Amps) 68 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 1.7MHz
Current - Saturation (Isat) 19mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz