CTS4F-473K
Central Technologies
Product No:
CTS4F-473K
Description:
47000UH XIALSHIELDED INDUCTR
Features -
Q @ Freq 50 @ 79kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 47 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 217Ohm Max
Current Rating (Amps) 27 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 370kHz
Current - Saturation (Isat) 5mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz