CTS4F-5R6J
Central Technologies
Product No:
CTS4F-5R6J
Description:
5.6UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 42 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Current Rating (Amps) 680 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 69MHz
Current - Saturation (Isat) 680mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz