CTS4HTF-222J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-222J
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
2200UH XIALSHIELDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTS4HTF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.2 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 22Ohm Max
Current Rating (Amps) 103 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 2.2MHz
Current - Saturation (Isat) 27mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz