CTS4HTF-680J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-680J
Description:
68UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 55 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 68 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 328 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 23MHz
Current - Saturation (Isat) 150mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz