CTS4HTF-6R8J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-6R8J
Description:
6.8UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 42 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 750mOhm Max
Current Rating (Amps) 560 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 62MHz
Current - Saturation (Isat) 560mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz