CTS4HTF-821J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-821J
Description:
820UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 70 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 820 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 10Ohm Max
Current Rating (Amps) 151 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 4.8MHz
Current - Saturation (Isat) 45mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz