CTS4HTF-8R2J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-8R2J
Description:
8.2UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 46 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 830mOhm Max
Current Rating (Amps) 535 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 58MHz
Current - Saturation (Isat) 535mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz