CTS4HTF-R18J
Central Technologies
Product No:
CTS4HTF-R18J
Description:
0.18UH XIALSHIELDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 50 @ 25MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 180 nH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.449" L (4.06mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.3 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 400MHz
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 25 MHz