CTS5F-100K
Central Technologies
Product No:
CTS5F-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH AXL MOLDED SHLD INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTS5F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 65 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.150" Dia x 0.449" L (3.81mm x 11.40mm)
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Current Rating (Amps) 770 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 55MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz