CTS7F-390K
Central Technologies
Product No:
CTS7F-390K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
AXIAL LEADED SHIELDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTS7F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 39 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.41mm)
DC Resistance (DCR) 38mOhm
Current Rating (Amps) 707 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz