CTS7F-470K
Central Technologies
Product No:
CTS7F-470K
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 47 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.300" Dia x 0.725" L (7.62mm x 18.41mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm
Current Rating (Amps) 707 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz