Home / Fixed Inductors / CTSCH108DF-100M
CTSCH108DF-100M
Central Technologies
Product No:
CTSCH108DF-100M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH RADIAL FIXED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSCH108DF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz