Home / Fixed Inductors / CTSCH108DF-101L
CTSCH108DF-101L
Central Technologies
Product No:
CTSCH108DF-101L
Description:
100UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTSCH108DF
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 920mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz