Home / Fixed Inductors / CTSCH110DF-100M
CTSCH110DF-100M
Central Technologies
Product No:
CTSCH110DF-100M
Description:
10UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTSCH110DF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
DC Resistance (DCR) 23mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.51A
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz