Home / Fixed Inductors / CTSCH110DF-102L
CTSCH110DF-102L
Central Technologies
Product No:
CTSCH110DF-102L
Description:
1000UH RADIAL FIXED INDUCTR
Type -
Series CTSCH110DF
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 1 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz