Home / Fixed Inductors / CTSCH875DF-391K
CTSCH875DF-391K
Central Technologies
Product No:
CTSCH875DF-391K
Description:
390UH RADIAL FIXED INDUCTOR
Type -
Series CTSCH875DF
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 390 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
DC Resistance (DCR) 1.28Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 370mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz