CTSD25F-680M
Central Technologies
Product No:
CTSD25F-680M
Description:
68UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSD25F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.217" L x 0.217" W (5.50mm x 5.50mm)
DC Resistance (DCR) 606.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 741 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 482mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz