Home / Fixed Inductors / CTSDB1105F-820M
CTSDB1105F-820M
Central Technologies
Product No:
CTSDB1105F-820M
Description:
82UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSDB1105F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 82 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.591" L x 0.500" W (15.00mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 75°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz