Home / Fixed Inductors / CTSFW1040F-2R0M
CTSFW1040F-2R0M
Central Technologies
Product No:
CTSFW1040F-2R0M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD FLAT WIRE POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTSFW1040F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.402" W (10.50mm x 10.20mm)
DC Resistance (DCR) 8mOhm Max
Current Rating (Amps) 11 A
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 13A
Inductance Frequency - Test 100 kHz