Home / Fixed Inductors / CTSFW1050F-1R8M
CTSFW1050F-1R8M
Central Technologies
Product No:
CTSFW1050F-1R8M
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSFW1050F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.402" W (10.50mm x 10.20mm)
DC Resistance (DCR) 3.85mOhm Max
Current Rating (Amps) 16 A
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz