Home / Fixed Inductors / CTSFW1890F-2R6M
CTSFW1890F-2R6M
Central Technologies
Product No:
CTSFW1890F-2R6M
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTSFW1890F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.720" L x 0.717" W (18.30mm x 18.20mm)
DC Resistance (DCR) 1.74mOhm Max
Current Rating (Amps) 31.5 A
Height - Seated (Max) 0.362" (9.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 50A
Inductance Frequency - Test 100 kHz