Home / Fixed Inductors / CTSFW1890F-6R8M
CTSFW1890F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTSFW1890F-6R8M
SMD FLAT WIRE POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTSFW1890F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.720" L x 0.717" W (18.30mm x 18.20mm)
DC Resistance (DCR) 4.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 18.5 A
Height - Seated (Max) 0.362" (9.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 28A
Inductance Frequency - Test 100 kHz