Home / Fixed Inductors / CTSFW7030F-1R5M
CTSFW7030F-1R5M
Central Technologies
Product No:
CTSFW7030F-1R5M
SMD FLAT WIRE POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTSFW7030F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.291" L x 0.264" W (7.40mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 13.97mOhm Max
Current Rating (Amps) 7.5 A
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz