Home / Fixed Inductors / CTSFW7040F-3R3M
CTSFW7040F-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTSFW7040F-3R3M
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTSFW7040F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.291" L x 0.264" W (7.40mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 18.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.5 A
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz