Home / Fixed Inductors / CTSFW7050F-6R5M
CTSFW7050F-6R5M
Central Technologies
Product No:
CTSFW7050F-6R5M
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSFW7050F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.291" L x 0.264" W (7.40mm x 6.70mm)
DC Resistance (DCR) 23.65mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz