CTSL1112F-151K
Central Technologies
Product No:
CTSL1112F-151K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
150UH RAD SHLDED FIX INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSL1112F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.441" Dia (11.20mm)
DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 3.1MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz