Home / Fixed Inductors / CTSLF0628TF-101M
CTSLF0628TF-101M
Central Technologies
Product No:
CTSLF0628TF-101M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
100UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSLF0628TF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 430mOhm Max
Current Rating (Amps) 640 mA
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 420mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz