Home / Fixed Inductors / CTSLF0628TF-6R8M
CTSLF0628TF-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTSLF0628TF-6R8M
Description:
6.8UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSLF0628TF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 35.4mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Inductance Frequency - Test 1 kHz