Home / Fixed Inductors / CTSLF0732TF-330M
CTSLF0732TF-330M
Central Technologies
Product No:
CTSLF0732TF-330M
Description:
33UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSLF0732TF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 33 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm
Current Rating (Amps) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz