Home / Fixed Inductors / CTSLF1275TF-221M
CTSLF1275TF-221M
Central Technologies
Product No:
CTSLF1275TF-221M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTSLF1275TF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 220 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 258mOhm
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.309" (7.85mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz