Home / Fixed Inductors / CTSLF1275TF-3R9N
CTSLF1275TF-3R9N
Central Technologies
Product No:
CTSLF1275TF-3R9N
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTSLF1275
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.9 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
DC Resistance (DCR) 10.4mOhm
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.309" (7.85mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz