CTSMDS4F-1R2J
Central Technologies
Product No:
CTSMDS4F-1R2J
Features -
Q @ Freq 43 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.504" L x 0.238" W (12.80mm x 6.05mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant 144MHz
Current - Saturation (Isat) 1.84A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz