CTSMDS4F-222K
Central Technologies
Product No:
CTSMDS4F-222K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD SHIELDED RF INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSMDS4F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.2 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Product Status Obsolete
Material - Core -
Size / Dimension 0.504" L x 0.238" W (12.80mm x 6.05mm)
DC Resistance (DCR) 22Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant 2.2MHz
Current - Saturation (Isat) 103mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz