CTSMDS4F-271J
Central Technologies
Product No:
CTSMDS4F-271J
Features -
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.504" L x 0.238" W (12.80mm x 6.05mm)
DC Resistance (DCR) 4.55Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package SMD
Frequency - Self Resonant 8MHz
Current - Saturation (Isat) 231mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz