Home / Fixed Inductors / CTSPI2D10F-2R2N
CTSPI2D10F-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D10F-2R2N
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTSPI2D10F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 106mOhm
Current Rating (Amps) 1.25 A
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 860mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz