Home / Fixed Inductors / CTSPI2D10F-5R6N
CTSPI2D10F-5R6N
Central Technologies
Product No:
CTSPI2D10F-5R6N
Type -
Series CTSPI2D10F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 319mOhm
Current Rating (Amps) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 540mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz